Category: Knjige 2025

Kenda Jakob: Evropa: sever, severozahod

Potepanje in raziskovanje po skrajnem severu Evrope… Potopisni roman razkriva mnoge presenetljive vidike Skandinavije in Britanskega otočja, ki so zanju tako bistveni. Navdušujoč je tudi zaradi samega izziva najlepših in najbolj reprezentativnih poti Norveške in Škotske ter vedno zanimivih tamkajšnjih krajev, od zaselkov do prestolnic.

Angela Vode: Skriti spomin

 Pretresljiva življenjska pot slovenske intelektualke Angelo Vode, učiteljico prizadetih otrok, defektologinjo, aktivistko, organizatorko gibanja za pravice žensk, kaznjenko in izobčenko je slovenski javnosti predstavila Alenka Puhar, ki je njene spomine uredila, poskrbela za natis in napisala spremno besedo. Med vojno je Angela organizirala dobrodelne akcije za internirance, poslana je bila v nemško taborišče, po vojni pa se je njena Kalvarija nadaljevala na Nagodetovem procesu in šestletnem zaporu z odvzemom državljanskih pravic.

Barbara Kastelec: A prideš? : ko se ti poletje obrne na glavo.

Pestro oratorijsko dogajanje na Bledu Mladostniška doživetja ob pripravi in izvedbi oratorija na Bledu, kjer se Eneja, Lan in njuna družba odgovorno pripravljajo na zaupano jim nalogo. Organizacija je zahtevna, prinaša pa tudi obilje dobre družbe, medsebojnega druženje in pogovorov. Na dvorišču se spletajo nova prijateljstva in prve ljubezni, ne manjka pa niti razreševanje kriminalne naveze, ki se pojavi na Bledu.  

Nataša Kramberger: Po vsej sili živ

“Vremenski ekstremi in zemlja, ki se utrujena in zlorabljena od človeškega pohlepa upira in hkrati čudežno regenerira, se v romanu prepletajo z usodo pisateljice, ki hoče biti enako iskreno tudi kot kmetica.” Pisateljica, aktivistka, kolumnistka in kmetovalka v knjigi pripoveduje o lastni izkušnji, kako uskladiti pisateljevanje v Berlinu in biodinamično kmetovanje na majhni kmetiji v Jurovskem Dolu, ki se ga je lotila povsem brez izkušenj. Knjiga je sočen opis sedmih let naivnosti, trme, učenja, porazov in zmag v boju z naravo, birokracijo in specifično miselnostjo provincialnega, v produktivnost usmerjenega okolja ter težko pridobljene modrosti mlade ženske, ki hodi svojo pot. Vseskozi...

Iva L. Novak: Povej, napisala bom

Knjiga govori o tem, kako pomembno je izražanje oziroma ubesedovanje čustev. Prvoosebna pripovedovalka in njena predšolska otroka dneve med kovidom preživljajo v hiši, medtem ko mož in oče kot zdravnik dela v UKC-ju. V primerjavi z njegovim delom, s katerim rešuje življenja in je v samem središču dogajanja, se ji njeno življenje zdi zastalo in prazno, dolgočasno. Ob večerih snema pogovore z možem, od katerega zahteva, da ji pripoveduje o stikih in srečanjih z Lejlo, s katero sta bila nekoč v zvezi. Pisanje je zanjo nuja.  

Andrej Rozman Roza: Dvomovinska lirika

“A Slovenci smo pač takega kova, da vsakič začenjamo znova. Pod krinko sodobnih vplivov iz koristoljubnih motivov nam vsak nov cepec vse staro uniči, da od tradicije ostajajo samo cepiči.”   (Bukev, str. 23)

Janja Vidmar: KOLIKO ŠE?

Ob branju knjige si boste zaželeli, da bi tudi sami bili na otoku in občudovali lepote okrog sebe. Avtorica uporablja slengovske izraze in jezik gejmerjev in se na ta način še bolj približa mladim bralcem. Glavni junaki mladinskega popotniškega romana so petnajstletniki, učenci devetega razreda. Dogajanje se prične med razredno uro, kjer pričnemo spoznavati zaplet zgodbe in njene akterje. Spoznamo njihova družinska ozadja in značilnosti posameznikov. Zaradi najstniškega nasilja so vpleteni prisiljeni, da se med prvomajskimi počitnicami, udeležijo planinskega pohoda po Caminu Krk na Hrvaškem. Seveda ne manjkajo zapleti, medosebni odnosi so napeti in spreminjajoči, kot so seveda posamezni najstniki....